Letnie kolonie w Sławsku dobiegły końca. Podsumowanie drugiej połowy kolonii.

Poranny wykład nauczycieli pod nazwą „Korona Króli” był poświęcony polskim monarchom. Dzieci poznały dynastie królów, herby Polski za ich panowania oraz tereny państwowe. W trakcie wykładu koloniści słyszeli kilka legend. Po odsłuchaniu lekcji odbył się quiz poznanej wiedzy, za który uczestnicy otrzymywali punkty. Zadaniem tego dnia było narysowanie jednego z Królów Polski oraz prezentacji wiedzy o władcy Kraju. Dzięki przygotowanym wydrukom dzieci mogły zdobyć potrzebną wiedzę. W drugiej połowie dnia na kolonie przybyła nauczycielka tańców p. Anna Mandżuła. Pod czas zajęcia dzieci poznały ruchy polskiego królewskiego tańca-Poloneza. O ile znaczna część kolonistów, uczestniczą na zajęcia taneczne przy naszej szkole. Uczestnicy zatańczyli Poloneza. Wieczorem w świetlicy odbyła się prezentacja rysunków i wiedzy o wybranych przez uczestników królach.


Kolejny dzień miał tytuł Świat Pieśni i Tańca. Dzieci kontynuowały zajęcia taneczne, tym razem tańcząc Krakowiaka i Belgijki. Pani Anna opowiedziała dzieciom o pochodzeniu tych tańców oraz na rzutniku zaprezentował ludowe stroje. Druga część dnia to koncert karaoke, przygotowany przez drużyny. Dzieci zaśpiewały znane polskie piosenki. 

Świat Karpackiej Przyrody był tematem kolejnego dnia kolonii. Dzieci wzięli udział w wykładzie o zwierzętach i roślinach występujących w Karpatach Wschodnich. Znaczną uwagę nauczycieli akcentowali na zielarstwie. Znana tu herbata karpacka składająca się z ziół ma właściwości lecznicze. Dzieci poznały szereg roślin występujących w terenie oraz jak są wykorzystywane. Poznały również rośliny trujące oraz sposoby ich rozpoznawania. Po południu drużyny wyruszyły na górę Puchar, gdzie zbierały rośliny a po obiedzie stworzyli Zielniki z opisami leczniczych właściwości zebranych roślin. Wieczorem tego dnia odbyła się prezentacja zielników.

Dzień ósmy – terenoznawstwo. Uczestnicy kolonii edukacyjnych poznali rodzaje map, ich podział i znaczenie. Pod czas wykładu przedstawiono najbardziej znane oznakowania turystyczne. Dzieci mieli też możliwość stworzenia własnych map w poznanej okolicy. Po lekcji odbyła się zabawa w podchody. Cztery drużyny po łączyły się w dwa timy, które oznakowali drogę podchodów i wymyśliły rywalom ciekawe zadania. Po obiedzie odbyła się zmiana tropiących i ścigających drużyn. Swe emocje od wesołej gry dzieci opowiadały przy wieczorowym spotkaniu.


Czas na podsumowanie ! Po śniadaniu nauczyciele przypomnieli dzieciom zdobytą w ciągu edukacyjnych kolonii wiedzę. Odbył się pokaz zdjęć ze wspólnej przygody. Po pokazie dzieci mieli możliwość zdobyć dodatkowe punkty za dobre odpowiedzi na konkursowe pytania od pedagogów. Po obiedzie koloniści mieli wymarzony czas wolny a pedagodzy i opiekunowie podliczenie punktów zdobytych uczestnikami i drużynami. Po dwugodzinowym podliczeniu komisja ogłosiła wyniki. Królem kolonii został Edward Zajączkowski a królową Anastazja Szkirko. Najlepszą drużyną zostali panowie – GG Meni. Każda z drużyn otrzymała nagrody i dyplomy. Po kolacji odbyła się pożegnalna dyskoteka.

Pożegnanie Sławska – Po śniadaniu uczestnicy po raz ostatni odwiedzili centrum Sławska. Była to okazja kupienia pamiątkowych magnezów oraz upominków bliskim. O godz. 12 autobus odwiózł uczestników do Szczerca.

Warto przypomnieć, że kolonie w Sławsku odbyły się dzięki dofinansowaniu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, za które wyrażamy serdeczne podziękowania.

                                                                                                                                                                                                                                     

Dodaj komentarz