Jeszcze Polska nie zginęła…

17 listopada społeczność polskiej szkoły gościła przedstawicieli Polonijnego Uniwersytetu miasta Jaworowa wraz z Panią dyrektor Lilią Grafińską Odwiedziny stały się jednocześnie okazją do wspólnego upamiętnienia 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W murach kościoła pod wezwaniem św. Stanisława rozbrzmiał polski hymn, a o krętej, pełnej poświęcenia drodze narodu polskiego od zniewolenia ku wolności opowiadała uczennica wcielająca się w rolę babci. Wspierały ją pojawiające się na scenie personifikacje Rosji, Prus, Austrii i Polski. O życiu pod zaborami ze swej perspektywy mówili i przysięgę wierności ojczyźnie składali: matka, nauczycielka, ksiądz, żołnierz. Zbolała matka prosiła nieugiętego senatora Nowosilcowa o łaskę dla syna… Dziewczyny żegnały wyruszających w drogę legionistów, polscy żołnierze, zmuszeni do walki we wrogich obozach, prowadzili ze sobą dialog, narratorka informowała o splecionych z dziejami ojczyzny losach patrona naszej szkoły, generała Stanisława Maczka. Dało się słyszeć recytację poezji patriotycznej i odśpiewane gromkimi głosami pieśni (m. in. Marsz Pierwszej Brygady) oraz utwory wykonane przez naszych gości (np. Ukochana moja ziemio). Mały poczęstunek, gorące napoje, a następnie wizyta w budynku szkoły stanowiły podsumowanie spotkania.