Krewni generała Stanisława Maczka z wizytą w Szczercu

29 października z Anglii do Szczerca k. Lwowa, gdzie urodził się generał Stanisław Maczek przybyli jego syn Andrzej Maczek i wnuczka Karolina Maczek.

Gościom towarzyszyli Rafał Kocot, konsul RP we Lwowie i Marta Horbań, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. generała Stanisława Maczka w Szczercu.

– Wizyta rodziny generała Maczka pozwoli przypomnieć postać bohaterskiego dowódcy, który dzielnie walczył w latach 1939–1945, a urodził się tutaj, w Szczercu – powiedział konsul Rafał Kocot.

Na początku wizyty krewni generała odwiedzili polską szkołę. Syn generała Andrzej Maczek opowiedział uczniom szkoły o swoim ojcu, wspomniał o jego skromnym i dzielnym charakterze. – Był człowiekiem bardzo energicznym. Nie wywyższał się wśród żołnierzy. Jadł to co oni, a czasem i spał pod czołgami jak oni. Był bardzo skromnym człowiekiem – zaznaczył Andrzej Maczek.

O ciekawostkach z młodzieńczych lat generała opowiedziała jego wnuczka Karolina.

Obecna prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Szczercu Helena Skoczylas opowiedziała o dziesięcioletniej działalności Towarzystwa i przekazała szkole pamiątkowy medal generała Maczka.

Następnie goście z Anglii udali się do pobliskiego kościoła św. Stanisława biskupa i męczennika, w którym był chrzczony Stanisław Maczek. W kościele znajduje się też pamiątkowa tablica poświęcona generałowi.

Ksiądz proboszcz Aleksander Biszko opowiedział o historii kościoła. Natomiast Stefania Derewacka, krajoznawca, nauczyciel geografii w miejscowej szkole, autorka wielu artykułów o generale Maczku przybliżyła przedwojenną historię Szczerca.

Również udało się odnaleźć miejsce, na którym, prawdopodobnie, stał rodzinny dom Maczków, który w czasie bombardowań Szczerca w latach wojennych został całkowicie zniszczony. Obecnie na zarośniętym chwastami terenie stoi drewniany słup elektryczny.

– Jestem szczęśliwa, że zobaczyłam miejsce urodzenia dziadka. Gdzie chodził do szkoły ze swoimi braćmi, gdzie minęło jego dzieciństwo. To jest bardzo wzruszające – podkreśliła wnuczka generała Karolina Maczek.

Marzeniem Polaków mieszkających w Szczercu jest otwarcie domu pamięci o generale Maczku, aby postać słynnego Polaka urodzonego w Szczercu nie była zapomniana.

Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 roku w Szczercu koło Lwowa. Polski generał z czasów II wojny światowej, uczestnik walk o Francję w 1940 roku, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej, zwycięzca bitwy pod Falaise. Zmarł w wieku 102 lat, 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Eugeniusz Sało

 

 

Dodaj komentarz